Свет

Кадиров најави испраќање на нов одред доброволци во Украина

Нов одред доброволци замина од Чеченија во Украина за да учествува во специјалната воена операција, изјави шефот на чеченската република Рамзан Кадиров.

„Доведуваме уште еден одред доброволци за учество во специјалната операција во Украина“, напиша Кадиров на својот Телеграм канал.

Според него, секој доброволец завршил курс за обука на Универзитетот на руските специјални сили во Гудермес.

Претходно , Кадиров изјави дека Мариупол бил преземен под контрола од руските војници.

 

Related posts

Leave a Comment