Свет

КАКО НА ФИЛМ : Непознати напаѓачи извршија упад во училиште и киднапираа двајца работници и Шест девојчиња

По 2050 година, Африка ќе биде единствениот регион што бележи постојан раст на населението, што значи дека до 2100 година ќе биде дом на 39 проценти од вкупното население во светот

 

Непознати напаѓачи киднапирале шест девојчиња од училишна возраст и двајца  работници од едно училиште во државата Кадуна во северна Нигерија, соопшти денес полицијата.

Во соопштението се вели дека девојчињата и работниците биле киднапирани рано утрово од училиште недалеку од селото Какау Даџи во оддалечената област на државата Кадуна.

Не е познато кои се киднаперите.

Џихадистите од Боко Харам (гранка на Исламската држава) се активни во северна Нигерија, но тие исто така киднапираат луќе поради откуп.

Related posts

Leave a Comment