Свет

Како славниот милијардер ги скара Србите и Хрватите поради Никола Тесла

Никола Тесла е роден во Хрватска (од родители Срби), објави милијардерот Елон Маск на својот профил на Твитер, проследен со коментари од Србија и Хрватска.

Инвеститорот од Јужна Африка, инженер и пронаоѓач Илон Маск сподели статија на Твитер за успешната продажба на „Тесла“ моделот 3 во Хрватска, но наместо споменатиот електричен автомобил, на социјалните мрежи имаше повеќе дискусии за Никола Тесла и неговото потекло. Србите и Хрватите повторно се скараа, објави Јутарњи лист .

„Никола Тесла е роден во Хрватска (од родители Срби)“, објави Маск, што беше доволно за лавина коментари.

“И вратоврската е хрватски изум! Фабриката на Мате Римац е исто така од Хрватска! Мој народ, Хрватска !”, Се фалеа корисниците од Хрватска.

„Тој (Тесла) е Србин “, одговори друг корисник, очигледно од Србија, а третиот додаде дека „неговите родители биле 100 проценти Срби“.

“Ние сè уште се расправаме за тоа која националност е тој. Но, во исто време сите сме толку горди … Науката нè поврзува”, заклучи еден твитерџија.

„Имигрантско чудо!“, Заклучи друг корисник, со кој најверојатно мнозинството се согласува …

Related posts

Leave a Comment