Свет

КАКО УКРАИНА ЌЕ ЈА ВОВЛЕЧЕ РУСИЈА ВО ВОЈНА: Патрушев објасни што се случува зад сцената на воените вежби и западната поддршка

КАКО УКРАИНА ILLЕ ЈА ВОЈДИ РУСИЈА ВО ВОЈНА: Патрушев објасни што се случува зад сцената на воените вежби и западната поддршка

За да започнат воени акции против Крим, Украинците можат да организираат провокација, изјави секретарот на Рускиот совет за безбедност, Николај Патрушев, пишува РИА Новости.
Говорејќи во Севастопол на состанокот за националната безбедност на полуостровот, тој потсети дека новата воена стратегија на Украина директно ја дефинира Русија како непријател.

– Флертувајќи со новата американска администрација, Киев е подготвен да започне воени авантури, и покрај влошената економска состојба во земјата … Причината за почетокот на непријателствата може да бидат провокации организирани од Украина со поддршка на САД, што би резултирало со смрт на воен персонал и губење на воена опрема – предупреди секретарот на Советот за безбедност.

Според него, „непријателските и деструктивни активности против Русија мора веднаш да бидат потиснати, а виновните да бидат изведени пред лицето на правдата“. Патрушев истакна дека во Украина, со поддршка на западните земји, се појавија центри за обука на диверзантски и извидувачки групи, кои евентуално подготвуваат терористички напади во Русија и другите земји.

Секретарот на Советот за безбедност исто така рече дека САД во последните неколку дена испратиле најмалку пет воени транспортни авиони во Украина.

– Тие јавно велат дека не се заинтересирани за конфликтот, но тие всушност даваат пари за вооружување на украинската армија, зголемување на присуството на бродови во Црното Море и планирање на низа заеднички вежби – додаде тој.

Патрушев истакна дека Соединетите држави ја снабдуваат Украина со смртоносно оружје, обучуваат воен персонал и ги интензивираат разузнавачките активности во правец на Крим, користејќи авиони и радио електронски средства.

Изјавите на секретарот на Советот за безбедност доаѓаат во светлината на почетокот на големите воени вежби на вооружените сили на Украина во близина на границата со Крим. Според планот за вежбање, лажна непријателска тенковска единица, со поддршка на пешадија, се обиде да ја пробие одбранбената линија на вооружените сили на Украина. За да се спротивстави на ова, во битката беа воведени резервни резерви и антитенковска артилерија, вклучително и батерија од топови 100 мм МТ-12 „Рапиер“..

Loading...

Related posts

Leave a Comment