ХРОНИКА

Камчев си ја купи слободата: Пет милиони евра за да добие една година затвор за „Империја“

Бизнисменот Јордан Орце Камчев со спогодба признал вина во случајот „Империја“ и добил казна затвор од една година, изјави шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција Вилма Русковска во интервју за „Топ тема“ на телевизија Телма. Камчев исто така се согласил да уплати 5,1 милиони евра во државниот буџет.

Русковска вели дека спогодбата е верификувана од судија на претходна постапка и тоа значи дека нема да се води постапка против Камчев.

Истрагата „Империја“ беше отворена во 2018 година за кривичните дела Злосторничко здружување, Оштетување или повластување на доверители, Злоупотреба на службената положба и овластување, Измама и Перење пари и други приноси од казниво дело.

Related posts

Leave a Comment