Свет

Канадските власти во паника поради „Конвојот на слободата“ – ова е осми ден од окупацијата (ВИДЕО)

Полицискиот комитет на Отава одржа итен состанок во саботата попладне, но не успеа да смисли јасен план за акција во однос на возачите на камиони и нивните поддржувачи, кои протестираат против рестриктивните мерки за Ковид-19 повеќе од една недела.

„Ние сме на осмиот ден од оваа окупација. Нашиот град е под опсада. Она што го гледаме е поголемо од проблемот на градот Отава. Ова е сенароден бунт. Ова е лудило. Потребен ни е конкретен план за да се стави крај на тоа“, рече претседателката на одборот, член на градскиот совет на Отава, Дајан Динс, на почетокот на речиси двочасовната виртуелна дискусија.

Началникот на полицијата во Отава, Питер Слоли, се согласи со нејзиниот извештај за ситуацијата, велејќи дека локалните органи за спроведување на законот „никогаш немале намера да се справат со градот под опсада“ и го осуди недостатокот на ресурси – и законски овластувања – да го растера протестот.

Дајан Динс го праша Слоли какви ресурси и помош му се потребни за да ги прекине демонстрациите „веднаш“ и дали сака градот да побара помош од федералната влада или дури и од војската.

Слоли рече дека „нема брз одговор“, бидејќи ситуацијата постојано се развива и повтори дека „немаме доволно ресурси за адекватно и ефикасно да ја решиме оваа ситуација“.

Дајан Динс праша дали градот има правна основа да го прогласи собирот за незаконски и потоа да ги санкционира немирите со масовни апсења наместо да се гони „една кривична пријава во исто време“. Има толку многу луѓе вклучени во ширење хаос. „Мора да може сето тоа да се стави под контрола“, рече таа.

 Полицијата со опрема за немири упадна на собирот во саботата, при што стотина демонстранти беа отстранети со камионите.

На улиците беа пријавени и помали групи контрадемонстранти, дури и кога во последен момент беше откажан голем ривалски настан.

Движењето против ограничувањата се прошири многу подалеку од главниот град на земјата, со голем протест во знак на солидарност со Конвојот на слободата во Торонто, каде што полицијата постави блокади низ центарот на градот во саботата.

Илјадници демонстранти се спуштија и во главниот град на провинцијата Квебек, додека ривалските демонстранти се судрија во Ванкувер.

Мали протести беа пријавени во Калгари, Фредериктон, Реџина и Винипег.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!