Свет

Кандидатот за државен секретар на САД повикува: Да се ​​воспостават сојузи против Русија и Иран

Joe Biden's likely secretary of state pick Antony Blinken sees China as a  'common challenge' for India, US | Hindustan Times

САД треба да „внесат нов живот“ во меѓународните сојузи со цел да им се спротивстават на земјите како Русија или Иран, се вели во текстот на говорот на кандидатот за позицијата државен секретар на САД Ентони Блинкен, пренесуваат западните медиуми.

„Можеме да внесеме енергија во нашите клучни сојузи – фактор за зајакнување на нашето влијание низ целиот свет. Заедно, ние сме во многу подобра позиција да се спротивставиме на заканите што доаѓаат од Русија, Иран и Северна Кореја, да се бориме за демократијата и човековите права. „Дури и силна земја како Америка не треба да се соочува со некој голем предизвик сама“, рече Блинкен во неговиот говорот.Блинкен исто така верува дека Америка на крајот ќе успее да ја „надмине“ Кина .

„Америка сè уште има повеќе можности од која било друга држава на светот да мобилизира други во име на општото добро“, се вели во говорот.

Според медиумите, Блинкен треба да одржи говор денес во Комитетот за меѓународни односи на американскиот сенат.

Сенатот исто така се очекува да ја одобри кандидатурата на Блинкен за функцијата државен секретар на САД.

Блинкен, 58, исто така служеше како заменик советник за национална безбедност во администрацијата на Обама.

Тој служеше во Советот за национална безбедност и администрацијата на Бил Клинтон, пред да стане началник на канцеларијата на Комитетот за надворешни односи на американскиот Сенат кога Бајден го предводеше комитетот и кратко служеше како советник за безбедност на тогашниот потпретседател Бајден.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!