Свет

Католичките бискупи во САД бараат да му се забрани правото на причест на претседателот Бајден!

Joe Biden and Kamala Harris have a seven-point plan to beat COVID-19 and  get our country back on track. | American Stock News

Римокатоличките бискупи од САД покренаа иницијатива да се казни вториот католички претседател во историјата на САД, Џо Бајден, со одземање на правото на причест заради либералните ставови за кои тој се залага.

По бурната дискусија, Американската конференција на католичките бискупи се согласи дека е потребно да се состави документ што ќе им забрани на политичарите кои го поддржуваат правото на абортус да се причестуваат, а името на американскиот претседател Џо Бајден беше спомнувано многу пати за време на состанокот .

Имено, дискусијата беше стимулирана од фактот дека на чело дојде Бајден, човек за кого е познато дека е католик, но кој, како што се наведува, го поддржува правото на жените на абортус . Така, како што посочува, тој директно се спротивставува на едно од главните католички црковни учења.

– Бајден е католички претседател кој прави најагресивно нешто што некогаш сме го виделе – рече архиепископот Џозеф Науман од Канзас Сити, додека Лиам Кери од епархијата Бејкер во Орегон истакна дека „во моментов сите се наоѓаат во ситуација без преседан“.

Мнозинството бискупи, од кои 168, гласаа за почетокот на изготвувањето на документ со кој треба да им се ускрати Светата Причест на јавните функционери како форма на казна поради одредени социо-политички ставови. Сепак, 55 бискупи, кои беа против, гласно предупредуваа на пошироките последици од таа одлука за општеството.

– Таквиот документ ќе ја исполитизира светата тајна причест – посочија тие , со што се сложи и Ватикан, повикувајќи ги бискупите да не им ја ускратуваат на политичарите, вклучувајќи го и Бајден.

Покрај тоа, како што беше истакнато, ускратувањето на причеста е ризик што може да доведе до продлабочување на поделбите меѓу американските католици, во време кога многумина штотуку почнаа да се враќаат на мисите поради пандемијата.

Патем, Бајден е само вториот избран католички претседател во историјата на САД, по Џон Кенеди , а четврти католички кандидат за таа позиција. Сепак, за време на неговата политичка кариера, веќе му беше ускратено правото на причест, во 2008 година во Пенсилванија, кога беше избран за потпретседател на САД во администрацијата на Барак Обама, и повторно во 2019 година во Јужна Каролина.

Затоа дебатата за таа постапка повторно се разгоре во време кога стана јасно дека тој може да победи на изборите во 2020 година.Покрај тоа, доаѓањето на демократски претседател кој отворено го поддржува правото на абортус го покренува прашањето за легализирање на абортусот. Имено, во 1973 година , американскиот Врховен суд во случајот Ро против Вејд им овозможи на жените во Соединетите држави право на абортус. Сепак, конзервативците со години се обидуваат да ја повлечат таа одлука.

Ова е поткрепено со промената во судот, откако судиката Рут Гинсбург почина, а поранешниот шеф на Белата куќа Доналд Трамп на нејзино место ја назначи судиката Ејми Кони Барет. Конзервативците сега имаат мнозинство во Врховниот суд, а минатиот месец тие се согласија да размислат за укинување на пресудата за случајот Рое против Вејд.

Related posts

Leave a Comment