Колумни

Кејтлин Џонстон: Асанж ја работи својата најважна работа досега

UK approves WikiLeaks founder Julian Assange's extradition to U.S.

Благодарение на него, знаеме колку навистина вреди наводната поддршка од западните лидери за слободниот печат.Од  Кејтлин Џонстон , независна новинарка со седиште во Мелбурн, Австралија. Нејзината веб-страница е  тука  и можете да ја следите на Твитер  @caitoz

Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател ја одобри екстрадицијата на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во Соединетите држави да биде суден според Законот за шпионажа во случај кој сака да постави правен преседан за гонење на кој било издавач или новинар, каде било во светот, кој известува незгодни вистини за американската империја.

Адвокатскиот тим на Асанж ќе поднесе жалба на одлуката, наводно со аргументи кои ќе го вклучуваат фактот дека ЦИА го шпионирала и го заговарала неговиот атентат.

„Веројатно ќе биде неколку дена пред крајниот рок (14-дневна жалба) и жалбата ќе содржи нови информации што претходно не можевме да ги изнесеме пред судовите. Информации за тоа како адвокатите на Џулијан биле шпионирани и како имало заговори за киднапирање и убиство на Џулијан од ЦИА“, изјави братот на Асанж, Габриел Шиптон за Ројтерс во петокот.

И фала богу. Подготвеноста на Асанж да се спротивстави на обидите за екстрадиција на Вашингтон ни користи на сите, од неговото земање политички азил во еквадорската амбасада во 2012 година, додека британската полиција насилно не го извлече во 2019 година, до неговата борба со американските обвинители во судницата за време на неговото затворање во затворот Белмарш.

Борбата на Асанж против екстрадицијата на САД ни користи не само затоа што војната на империјата против вистината му штети на целиот наш вид и не само затоа што тој не може да добие фер судење според Законот за шпионажа, туку затоа што неговото одбивање да се поклони и да се потчини ја принудува империјата да се прошири во светлината и да ни покаже на сите од што е навистина направена.

Вашингтон, Лондон и Канбера се договараат за да затворат новинар затоа што ја кажува вистината: првиот со неговите активни обиди за екстрадиција, вториот со неговото лојално олеснување на тие обиди и третиот со неговото тивко соучесништво во дозволувањето на австралиски новинар да биде затворен. и прогонуван за занимавање со новинарство. Одбивајќи да легне и принудувајќи ги да дојдат по него, Асанж разоткри некои сурови реалности за кои јавноста главно не знаеше.

Фактот дека Лондон и Канбера толку непристојно се усогласуваат со агендите на Вашингтон, иако нивните мејнстрим медиуми ја осудуваат екстрадицијата и дури и додека сите големи групи за заштита на човековите права и слободата на печатот во западниот свет велат дека Асанж мора да се ослободи , покажува дека тие се не одделни суверени нации, туку земји-членки на една империја која се протега низ светот, централизирана околу американската влада. Бидејќи Асанж застана на своето место и се бореше со нив, повеќе внимание се посветува на оваа реалност.

Застанувајќи на својата позиција и борејќи се против нив, Асанж исто така ја разоткри лагата дека таканаречените слободни демократии на западниот свет го поддржуваат слободниот печат и ги бранат човековите права. САД, Обединетото Кралство и Австралија се договараат за екстрадиција на новинар за разоткривање на вистината, иако тие тврдат дека се спротивставуваат на тиранијата и автократијата, дури и кога тврдат дека ги поддржуваат слободите на светскиот печат, па дури и кога гласно ги осудуваат опасностите од дезинформациите спонзорирани од владата.

Бидејќи Асанж стоеше на својата позиција и се бореше со нив, секогаш ќе мириса на лицемерие кога американските претседатели како Џо Бајден ќе кажат работи како : „Слободниот печат не е непријател на народот – далеку од тоа. Во најдобар случај, вие сте чувари на вистината“.

Бидејќи Асанж застана на својата позиција и се бореше со нив, луѓето секогаш ќе знаат дека британските премиери како Борис Џонсон лажат кога велат : „Медиумските организации треба да се чувствуваат слободни за да донесуваат важни факти во јавноста“.

Бидејќи Асанж застана на својата позиција и се бореше со нив, повеќе од нас ќе разберат дека се измамени и манипулирани кога австралиските премиери како Ентони Албанес ќе кажат работи како „Треба да ја заштитиме слободата на печатот во законот и да се осигураме дека секој Австралиец може да го слуша неговиот глас. “ и „Не ги гони новинарите затоа што само си ја вршат работата“.

Бидејќи Асанж застана на својата позиција и се бореше со нив, на американските државни секретари како Антони Блинкен ќе им биде многу потешко да го продадат својот штик кога ќе кажат работи како „На Светскиот ден на слободата на медиумите, Соединетите држави продолжуваат да се залагаат за слободата на печатот, безбедноста на новинари ширум светот и пристап до информации на и офлајн. Слободниот и независен печат гарантира дека јавноста има пристап до информации. Знаењето е моќ.”

Бидејќи Асанж застана на својата позиција и се бореше со нив, секретарите за внатрешни работи на ОК како Прити Пател ќе бидат видени за измамите што ги прават кога ќе кажат работи како „Безбедноста на новинарите е основна за нашата демократија“.

Екстрадицијата на странски новинар за разоткривање на вашите воени злосторства е тиранска агенда колку што би можеле да смислите. САД, Обединетото Кралство и Австралија кои договараат кон оваа цел ни покажуваат дека тоа се земји-членки на една империја чии единствени вредности се доминација и контрола, и дека сите нивни ставови за човековите права се чиста фасада. Асанж продолжува да го разоткрива вистинското лице на моќта.

Всушност, постои силен аргумент дека дури и сите овие години по протекувањето на информациите во 2010 година за кои моментално се гони, Асанж ја врши својата најважна работа досега. Колку и да беа и се важни неговите публикации на Викиликс, ниту една од нив не го разоткри развратот на империјата колку што ги принуди да нè погледнат во очи и да ни кажат дека ќе екстрадираат новинар затоа што ја кажал вистината.

Асанж го постигна ова со застанување на нозете и велејќи „Не“, дури и кога секоја друга можна опција би била полесна и попријатна. Дури и кога беше тешко. Дури и кога беше страшно. Дури и кога тоа значело да биде затворен, замолчен, извалкан, мразен, неспособен да се бори против неговите клеветници, неспособност да живее нормален живот, неспособност да ги издржува своите деца, неспособност дури ни да ја почувствува сончевата светлина на неговото лице.

Самиот негов живот фрла светлина на сите области каде што е најпотребно. Сите ние му должиме на овој човек огромен долг. Најмалку што можеме да направиме е да се потрудиме да го ослободиме.

Related posts

Leave a Comment