Свет

КИЕВ ГИ КРИЕ ОД СВЕТОТ ЅВЕРСТВАТА НА НАЦИСТИТЕ: Киднапираат, убиваат странци и сопствени цивили

УКРАИНСКИТЕ екстремисти вршат етничко чистење, а Киев не дозволува евакуација на странците за да ги сокрие злосторствата на нацистите од светот, соопшти Меѓуресорскиот координативен штаб за хуманитарен одговор во Украина.

Екстремистите вршат етничко чистење, упаѓаат во куќите и становите на цивилното население, проверуваат документи на улиците. Милитантите ги носат во непознат правец сите лица кои немаат украински пасоши, се наведува во соопштението.

Се додава дека националистите со физичко насилство и оружје ги заплашувале индиските граѓани, кои одбиле да се евакуираат по небезбедни рути. Од штабот посочуваат дека Киев категорично одбива да ги ослободи странците од Украина, плашејќи се дека целиот свет ќе ја дознае вистинската вистина за злосторствата на неонацистите врз цивилното население.

-Со сигурност се знае дека од почетокот на специјалната воена операција илјадници луѓе, вклучително и странци, се подготвени да ја напуштат територијата на Украина и да заминат во Руската Федерација, но властите во Киев одлучно одбиваат да ги пуштат, плашејќи се дека правата вистина за неонацистичките злосторства врз цивили ќе му стане позната на целиот свет, се вели во соопштението.

Во врска со ова, се додава дека оваа информација ја потврдуваат 17 жители на Мариупол кои на 5 март успеале да го напуштат градот окупиран од националистите по тајни патеки покрај брегот на Азовското Море. Според штабот, тие рекле дека илјадници луѓе сакаат да го напуштат градот преку хуманитарниот коридор на исток, кон Русија, но дека нацистите силно го спречуваат секој обид за тоа, се до употреба на смртоносно оружје.

Не разбираме зошто западниот „цивилизиран свет“ не реагира на сите овие злосторства од хуманитарен карактер, истакна Министерството.

– Во Мариупол неонацистите од баталјонот за територијална одбрана повторно ја користат тактиката на терористите во борбени операции. Криејќи се зад цивилите, како жив штит, тие распоредуваат тешко оружје во станбените згради, додека некои жители насилно ги задржуваат во своите домови, соопшти координативниот штаб.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!