Свет

КИНА: Вашингтон го користи Киев како марионета

FSI | Cyber | Internet Observatory - Full-Spectrum Pro-Kremlin Online  Propaganda about Ukraine

САД ја користат Украина во конфронтација со Русија: снабдувањето со оружје на Киев е само начин да се влоши кризата, изјави кинескиот воен експерт Сонг Жонгпинг за Глобал Тајмс.

„Непромисленото снабдување на Украина со американско оружје не придонесува за мирно решение и само го продолжува овој конфликт. „САД и НАТО сакаат да ја намамат Русија во стапица, влечејќи ја во долго крвопролевање“, се вели во написот.

Според кинескиот експерт, Вашингтон го користи Киев како марионета. Пумпањето на земјата со оружје и муниција „поставува лош преседан, туркајќи ја украинската криза до непредвидливи последици“.

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави оваа недела дека САД ќе ѝ дадат на Украина нов пакет воена помош од 800 милиони долари, кој вклучува артилерија, оклопни транспортери и хеликоптери.

Related posts

Leave a Comment