ЕкономијаСвет

Кина воведува своја криптовалута на 11-ти ноември

 

Пекинг – Народната банка на Кина (ПБОК) се очекува да воведе своја криптовалута пред крајот на годината, објави Форбс, повикувајќи се на добро информирани извори.

Според извештајот на Форбс, ПБОК планира да воведе дигитална валута на 11 ноември, кога е ударен ден за купување преку Интернет во Кина, и има намера да ја дистрибуира преку најмалку седум институции, вклучувајќи ги државните банки и фирмата за финансиски услуги Унион Пеи, како и технолошките компании. гигантите Алибаба и Тенсент.

Кинеската централна банка допрва треба да го коментира извештајот на „Форбс“, но директорот на одделот за плаќања Му Чанчун во август изјави дека ПБОК е „речиси подготвен“ да воведе своја криптовалута.

Related posts

Leave a Comment