Свет

Кина ги повика сите страни во конфликтот во Украина на преговори

ЊУЈОРК – Кина ги повикува сите страни во конфликтот во Украина да покажат воздржаност и да вложат напори за преговори и прекин на огнот, изјави постојаниот претставник на Кина во Обединетите нации Чанг Џун на седницата на Советот за безбедност.

Чанг рече дека Кина го почитува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и нагласи дека мора да се почитуваат принципите на Повелбата на ОН.

Мора сериозно да се разгледаат сите легитимни безбедносни грижи на сите страни и да се поддржат сите напори за мирно решение, заклучи Чанг.

Русија стави вето на нацрт-резолуцијата на Советот за безбедност на ОН иницирана од САД и Албанија, со која се осудуваат референдумите во самопрогласената Народна Република Доњецк и Народна Република Луганска, регионите Керсон и Запорожје за пристапување кон Русија.

Воздржани беа Бразил, Габон, Индија и Кина.

Related posts

Leave a Comment