Свет

КИНА ГИ ПРЕДУПРЕДИ САД

US, China could be sleepwalking into a new war - Asia Times

ПЕКИНГ – Кина предупреди дека ќе преземе акција против САД доколку продолжи да ги поткопува нејзините интереси во Хонг Конг, пренесе Ројтерс.

Предупредувањето на Пекинг дојде откако советникот за национална безбедност на Белата куќа, Роберт О’Брајан рече дека поради новиот закон за национална безбедност, САД би можеле да воведат санкции за Хонг Конг.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи изјави дека Соединетите држави се обидуваат да ја загрозат националната безбедност на Кина.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!