Свет

КИНА МУ ОДГОВОРИ НА НАТО: „Вие долевате масло на огнот, ние не им испративме оружје на Украинците!

Australia Livid as Chinese Foreign Ministry Spokesperson Tweets Offensive  Image – The Diplomat

Кинеската мисија во Европската унија објави дека НАТО, а не Пекинг, ја дестабилизира меѓународната безбедност, пренесува Кинеското меѓународно радио, повикувајќи се на соопштението на Мисијата објавено во Њујорк.

 

Кинеската мисија во ЕУ, по повод изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, дека Кина не е подготвена да ја осуди руската агресија, истакна дека „од избивањето на украинската криза, Кина секогаш одржува објективна и искрена позиција. , остана посветена на промовирање мировни разговори и направи позитивни напори“.

Во соопштението се наведува дека она што го направила Кина е „спротивно на обидите да се запали и да се долее масло на огнот, како што прават некои организации“, бидејќи е добро познато дека НАТО испрати оружје во Украина по почетокот на конфликтот меѓу Русија и Украина.

Кинеската мисија во ЕУ оценува дека НАТО е остаток од Студената војна и дека „не само што не ја разгледува својата улога како таква, туку продолжи да го шири својот географски опсег на операции и сè повеќе да ја таргетира Кина“.

„Ова е сериозен предизвик со кој се соочува глобалниот мир и стабилност“, се вели во соопштението на мисијата.

Related posts

Leave a Comment