Свет

Кина ќе воведе санкции за американските фирми кои продаваат оружје на Тајван

 

 

ПЕКИНГ – Кина во петокот соопшти дека ќе наметне санкции за американските фирми вклучени во договорот за продажба на тенкови, проектили и опрема во вредност од 2,2 милијарди долари, велејќи дека тоа им штети на кинескиот суверенитет и националната безбедност.

Пентагон во понеделникот рече дека американскиот Стејт департмент ја одобри продажбата на оружјето побарано од страна на Тајван, вклучувајќи ги и 108-те тенкови од генерал Динамикс Корп М1А2Т Абрамс и 250 ракети “Стингер”, кои се произведени од страна на Raytheon.

Вашингтон смета дека продажбата нема да ја смени основната воена рамнотежа во регионот, но Пекинг, главниот американски безбедносен ривал со кој Вашингтон беше ангажиран во едногодишната трговска војна, побара договорот да биде поништен.

Последната изјава на Кина дојде кога тајванскиот претседател Цаи Ин-Вен беше во Њујорк на пат да посети четири карипски сојузници, патување кое исто така ја разлути Кина.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг, рече дека продажбата на оружје од страна на САД претставува “сериозно кршење на меѓународното право и основните норми што ги регулираат меѓународните односи”.

Тој, исто така, го нарече сериозно кршење на принципот “една Кина”, според кој САД официјално го признаваат Пекинг, а не Тајпеј.

“За да ги заштитиме нашите национални интереси, Кина ќе наметне санкции за американските претпријатија вклучени во горенаведената продажба на оружје во Тајван”, рече Генг.

Американскиот Стејт департмент одби да коментира, а американските фирми вклучени во договорот за оружје во Тајван не реагираа. 

Додека неговите односи со Тајван се технички неофицијални, владата на Соединетите Држави е задолжена со закон да му помага на Тајван во одбрана и е нејзин главен снабдувач со оружје.

Кина смета дека Тајван е кинеска провинција и никогаш не се откажа од употребата на сила за да го стави островот под нејзина контрола.

Во посетата на Будимпешта во петокот, врвниот кинески дипломат Ванг Ји го предупреди Вашингтон дека “не треба да игра со оган” на прашањето за Тајван

Тој рече дека ниедна странска сила не може да го запре обединувањето на Кина и ниедна странска сила не треба да се обидува да интервенира.

“Ги повикуваме САД целосно да ја препознаат сериозноста на прашањето за Тајван … (и) да не играат со оган за Тајванското прашање”, изјави Ванг на прес-конференцијата преку преведувач.

 

Related posts

Leave a Comment