Свет

Кинезите за 28 часа изградија зграда на 10 ката (ВИДЕО)

10-катна зграда направена за 28 часа во Кина

Кинеска компанија изгради 10-катна зграда за само 28 часа и 45 минути во градот Чангша, главниот град на провинцијата Хунан.

Компанијата „Broud grup” наведува дека ова е најбрзата конструкција на слична зграда досега забележана во светот и додаваат дека е отпорна на земјотреси и тајфуни.

Зградата е направена од гигантски блокови кои претходно биле изработени во фабриката на таа компанија. Секој блок има челична конструкција, а фабриката има електрични и водоводни инсталации, како и sидови на кои се завршени внатрешните работи.

Делови од зградата, слични на контејнери за домување, беа донесени на градилиштето, каде што беа опремени и склопени со 10-катна зграда .

„Инсталацијата е многу едноставна: завртките се затегнуваат, а електричните и водоводните инсталации се поврзани и на тој начин зградата се завршува со само еден ден“, се вели во соопштението на компанијата.

Како што додаваат, и други згради можат да се градат на овој начин, од луксузни резиденции до облакодери со 200 спрата .

Новата зграда е 10 пати полесна и 100 пати поотпорна на земјотреси и тајфуни од оние направени на конвенционален начин, тврди кинеската компанија, додавајќи дека трошоците за изградба, како и потрошувачката на енергија се неспоредливо пониски.Кинезите, патем, се познати по нивната брза градба , така што во 2015 година, истата компанија изгради зграда од 57 ката за само 19 дена.

Светски познатата брза изградба на  Ковид болницата во Вухан во февруари 2020 година, која е изградена за само 10 дена, е исто така светски позната .

Related posts

Leave a Comment