Свет

Кинески борбени авиони се упатија кон Тајванскиот теснец, авионот на Ненси Пелоси се поблиску до островот

Insights About Chinese Military Aircraft | Aviation Week Network

Во правец на Тајванскиот теснец се упатија борбени авиони Су-25, кои припаѓаат на кинеската армија, јавуваат светските медиуми.

Ловците полетале токму во моментот кога се очекувало да слета патничкиот авион со Ненси Пелоси.

Да потсетиме, авионот со Ненси Пелоси наскоро треба да слета во Тајван.

Кина претходно најави дека нејзината војска нема да „седи со скрстени раце“ доколку Пелоси дојде на автономниот остров, за кој тврди Пекинг.Се верува дека нејзината посета ќе ги поткопа врските меѓу Кина и САД.

 

Related posts

Leave a Comment