Свет

Кисинџер: Западот треба да ги земе предвид интересите на Москва

Henry Kissinger: Ukraine Should Give Up Territory to Russia to Reach Peace

Западот треба да ги земе предвид интересите на Москва за да ја спречи Русија да стане „истурена станица на Кина во Европа“, изјави поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер.

Во интервју за Сандеј Тајмс, Кисинџер го поздрави обединетиот одговор на НАТО на руската воена офанзива во Украина и рече дека алијансата треба да се одржи бидејќи „прерасна во институција која ја одразува европската и американската соработка на речиси уникатен начин“.

Прашањето сега ќе биде како да се стави крај на таа војна. На крајот треба да се најде место за Украина и место за Русија – ако не сакаме Русија да стане истурена станица на Кина во Европа.

Одбивањето на Кина да ја осуди руската воена офанзива во Украина и нејзината зголемена соработка со Москва се најновите точки во долгата листа на несогласувања меѓу Вашингтон и Пекинг. Западот предводен од САД одговори на руската „агресија“ со воведување тешки санкции кон Москва.

Коментирајќи ја руската воена операција во Украина, поранешниот државен секретар рече дека „нема оправдување“ за она што го направил претседателот Владимир Путин. Според неговото мислење, рускиот лидер, кого отсекогаш го сметал за „промислен аналитичар“, е „шеф на земја во опаѓање“ и „тој го изгубил чувството за пропорција во оваа криза“.

Кисинџер тврди дека сега, кога Европа и Америка се соочуваат со „големи прашања“ во нивните односи со Блискиот Исток и Азија, не е во интерес на САД да и дозволат на Кина дополнително да ја зајакнува својата моќ.

„Не верувам дека светската доминација е кинески концепт, но може да се случи тие да станат толку моќни. И тоа не е во наш интерес“ , рече тој.

Кисинџер не се сомнева дека Вашингтон и Пекинг сега се противници, но нагласува дека двете суперсили „имаат минимум заедничка обврска“ да спречат да се случи катастрофален судир. Со оглед на тоа што некои земји се подготвени да го искористат ривалството, а други бараат помош од една од суперсилите, „ние се движиме во многу тежок период“, предупреди Кисинџер.

Во неделата, кинескиот министер за одбрана Веи Фенг рече дека неговата земја го следи патот на мирен развој и дека не бара светска хегемонија. Истакнувајќи дека иако Кина постигна „значителен напредок“ во развојот на нуклеарното оружје, министерот јасно стави до знаење дека Пекинг се држи до „политиката на самоодбрана“. Неговите изјави уследија еден ден откако американскиот секретар за одбрана Лојд Остин истакна дека САД не бараат конфронтација ниту со Кина, ниту со која било друга земја во индо-пацифичкиот регион. Сепак, Остин рече дека во услови на „растечка принуда“ од Кина и нејзината „провокативна и дестабилизирачка воена активност во близина на Тајван“, одржувањето на мирот не е само во интерес на Вашингтон, туку и„прашање од меѓународен интерес“.

По неговиот говор на Светскиот економски форум во Давос, Кисинџер, кој наполни 99 години во мај, беше означен како „соучесник во злосторствата на руските власти“ од веб-страницата Миротворец, за која вообичаено се верува дека ја води Службата за безбедност на Украина. (SBU).

Во Давос, Кисинџер рече дека мора да се постигне мировен договор меѓу Киев и Москва во наредните месеци за да се спречи конфликтот во Украина да прерасне во глобална војна меѓу НАТО и Русија. За да се случи тоа, според поранешниот државен секретар, Украина мора барем да прифати враќање во „статус кво анте“, што значи дека ќе треба да се откаже од територијалните претензии кон Крим и да им даде автономија на Народните републики Доњецк и Луганск.

Кисинџер е истакнат застапник на реалполитичката школа за меѓународни односи, која ги става практичните интереси на нациите пред идеолошките ставови. Како државен секретар на претседателот Ричард Никсон, тој го предводеше дипломатскиот пристап на САД до Кина во текот на 1970-тите, што имаше за цел да го спречи Пекинг да се здружи со Советска Русија.

 

Related posts

Leave a Comment