Свет

Кличко: Не можеме да гарантираме безбедност во Киев

Dr Ironfist: Who is Kyiv's hero mayor Vitali Klitschko? | Evening Standard

КИЕВ – Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко ги предупреди жителите кои го напуштија главниот град на Украина дека нивното враќање се уште не е безбедно, јави Танјуг.

„За жал, денес не можеме да ја гарантираме безбедноста на секој жител. „Секој агол на Украина, секој град и место е загрозен бидејќи Русија ја продолжува варварската војна против нашата земја“, рече Кличко.

Тој рече дека Киев е „сè уште главна цел на Русија“, пренесува CNN.

Related posts

Leave a Comment