Колумни

КОЛУМНА НА МИРКА ВЕЛИНОВСКА : ПОСЛЕДНА ОФАНЗИВА НА СОРОСОИДНАТА МРЕЖА

 Во 2001 година, во екот на фингерајката ,,борба за човекови права на Албанците,, а во изведба на регионалниот УЧК театар чиј сопственик беше ЦИА, а копартнери МИ6, БНД и НАТО, се огласи ,,интелектуалецот,, Ѓунер Исмаил со визионерска порака дека сме зачекориле во светот на светлата иднина озаглавен како МЕКА ДИКТАТУРА НА ЛИБЕРАЛНАТА ДЕМОКРАТИЈА.

Веднаш по него, со своја најава за светлата ни иднина, се јави и верниот му асистент Сашо Ордановски со повик до Пентагон да го земе под свое интернетот, оти во овој ,,Врли нови свет,, на Олдос Хаксли ,,не може кој сака и колку сака слободно да искажува свои неконтролирани мисли и со тоа да ја попречува СЛОБОДАРСКАТА ДИКТАТУРА ДА ВТЕРУВА ПОЛИТИКА колку сака, како сака и каде сака.

Многу вода протече низ Вардар и добар дел од нашите животи отогаш. Еве не сега  потонати до гуша во амбиентот на западната верзија на источниот далечен азиски пандан КУЛТУРНА РЕВОЛУЦИЈА НА ЧЕТРИЧЛЕНАТА БАНДА  и ЦРВЕНИ КМЕРИ модел. Не ни помогна да куртулиме што генерацијата на нашите родители со својата крв и саможртва не куртулија од налетот на ,,старомодниот,, нацифашизам. Ниту тоа што решивме да се ослободиме и од еднопартизмот кој како универзален лек за сите општествени болести ни пропишуваше ДЕМОКРАТСКИ ЦЕНТРАЛИЗАМ 24/7 а го спроведуваа екими кои дипломирале во Кумровечката медицинско-идеолошко – политичка академија.

Така стигнавме каде што сме сега. Не само ние во Република Македонија, туку каде што е целокупната западна ,,цивилизирана,, хемисфера. Мекава диктатура на либералниве фашизодемократи ја спроведува генерација на недоправени суштества со нефункционален мозок, навлечени на дроги, мода, шопинг и лесни пари. ,,Еден е изборот,, и ,,немаме друга опција,, стана наша постмодерна библија. Во нашава Македонија за тоа треба да му заблагодариме на ,,езуитот,,  и реинкарниран Лојола, Владимир Милчин. Тој, заедно со Мило Ѓукановиќ и Срѓа Поповиќ (креаторот на нихилистичкиот-анархистичко-терористички картел посвоен од Џорџ Фридман, основачот на Стратфор илити приватната гранка на ЦИА)  се главните контрактори на Џорџ Сорос. Оттука. на сите нас кои подзинати, во неверица катаден гледаме што се случува во САД, Велика Британија, Германија, Франција, Канада и Австралија, конечно ни станува јасно дека сме биле заморчиња во лабораторијата на ,,либералниот,, Менгеле со која раководат ,,угедни,, психопати и социопати на новиот светски тоталитаристички поредок. Денес ни пропагираат неолиберален фашизам со човечки лик.

    Фетулах Гулен и Џорџ Сорос, обајцата стационирани во САД, објацата милјардери, обајцата алатки на ЦИА и припадници на политичкото подземје се финансиери и организатори на таканаречените шарени револуции, креатори и финансиери на НВО активизмот , на инфилтрирање на свои следбеници во системите, институциите на државите жртви, создавање на бројлерска генерација која на повик извршува секаква наредба. Целта е креирање на зомбизирана маса. Украинците, Грузијците, Србите, Турците, Тунижаните, Егитјаните и ние го одживеавме она што сега го преживуваат Америте. Нашите БЛМ и АНТИФА се учките на Али Ахмети. Нашите педери и педерки, педофили и новопроизведени ултрамодерни замислени и измислени идентитети се вградени во државните институции и видливо учествуваат во обликувањето на квазидржавни политики. Владе Милчин без нималку мака успеа своите издресирани следбеници да ги напука во сите медиуми, во сите партии, во секој дел од образованието, културата и нормално во науката и судството, полицијата и армијата. Почна со ДОСТА Е а заврши со НЕМА ПРАВДА НЕМА МИР. Во меѓувреме стори се што требаше да го збрише македоскиот идентитет, јазик, култура, традиција и историја. Организираше архибригада, диверзантска контра офанзива на ,,кичерајската,, споменично-архитектонска антиквизација на Скопје,  ја торпедирсше македонската енциклопедија,  го соросоизираше македонското судство,  го уништи македонското високо образование и  ја урниса Македонија. Македонската историја несомнено ќе запише дека ова соросоидно суштество, фактички, во име на Сорос ги управувало сите божемни македонски политичари од 1992 до денес за што постојат бројни докази. Од менувањето на партиските имиња и симболи, до гротескното положување заклетва на Црпката од Муртино и куртон револуционерката Рада пред таткото Џорџ и синот Александар во Давос дека беспоговорно ќе ги следеле неговите директиви. Дозволете ми затоа да се изразам народски ,,некултурно,,: Значи, гомна да јадат и Берија и Хитлер и Мао и Сухарто, Иди Амин и Чомбе и Мобуту, и оној манијак што ја либерализираше и ја ,,препороди,, Камбоџа така што ги исели градовите и сите жители ги насели во селата. Пред сурушов Сорос сите светски познати монструми излегоа обични ГМО курсисти. Никој од нив не играше ни регионално ни планетарно. Северџанскиве западнобалкански бројлерчиња кои се размножија плански прецизно и немаат ни две функционални мозочни вијуги, заради што кој ќе стигне се заебава со нив, ја избраа единствената за нив исплатлива опција во светската империја на меколибералната демократска диктатура. Нашиве тутурутки и давајгази не се подоле на пример од ,,ексепшаналистите,, во американскиот Конгрес кои ги кешира Сорос или парламентарците во европскиот парламент кои буквално ги купи вампирот Сорос или професионалните активисти и експертите со звучни научни титули, односно, новинарите – пропагандисти ем лобисти во големите медиуми кои исто така таботат за Сорос. Како и да е, што заради килавата имплантација на хибридниот Ковид 19, раскринканиот Бил Гејтс, што заради разбуденото од летаргија човештво и изборите во епицентарот на замислениот четврт илјадагодишен рајх, судбината сакала да присуствуваме на завршницата на овој колосален дегенеративен циклус. Ќе биде гадно и болно, ама неопходно. Следи длабока и сеопфатна дератизација, дезинсекција и дезинфекција, па сериозно проветрување, па ментална рехабилитација и обнова на општествата и државите.      

     Во САД денеска е забрането да се спомене критички Џорџ Сорос. Неговата инквизиција распослана насекаде, реагира промптно. Го доживеа тоа Нут Гингрич, Џо Диџенова и жената му, Такер Карлсон. А го виде цел вет. И ние во Македонија. Тоа ме потсети на ,,решителноста,, на Цветин Чилиманов, Никола Србов и Ненад Мирчевски веднаш по куртон револуцијата да покренат акција за ДЕСОРОСОИЗАЦИЈА на Република Македонија. Арно ама, идејата рокна експресно и без некое логично и вокално образложение на основачите. Впечатлив беше само молкот на македонските ,,патриоти,, напукани во ДПМНЕ, СДСМ, во УКИМ, МАНУ и квази медиумите.. Што не значи дека Македонците незнаат што се случи. Како и во САД. Како и во Брисел, па во Лондон и Берлин, Рим, Мадрид или Париз. Иако буквално сите знаат кој ги финансира протестите, палежите, дивеењата, кој ги организира и насочува, кој ги пропагира  и кој ги оркестрира судските и обвинителските кенгурски одлуки, кој ги организираше ,,револуциите,,  мигрантската навалица во Европа и во САД,  ретко кој се одважува да го посочи Сорос како спонзор и организатор. За никој во Вашингтон не е тајна дека Сорос, пред носот на циашот Мајк Помпео и денес управува со добар дел од Стејт департментот, ама дури ни Доналд Трамп не се одважува да му се курчи одважно на овој фашист со комплекс на бог кој сонува да го искреира светот како своја вампирска прчија. Отвореното општество на овој монструм факрички е интернетизиран ,,неолиберален,, конц логор  во кој искомплексирани дегени како Милчин, Фрчко, Геро, Сашо, Ѓунер, Уранија, Најчевска, Дерала, Борјан, Кабран, Тричко, Денко Малески и други бројни корисници на соросови и УСАИД грантови го ништат човечкиот род. Додека не и докурчат на планетава и на сите седум и кусур милијарди луѓе. Саатот чука, времето се тенчи, се ближиме кон нултата точка.

 М. Велиновска  

 

 

Превземањето на текстовите на Слободен Свет без претходно одобрение на редакцијата е недозволиво.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!