Свет

Командант на германската морнарица: Руската флота ќе излезе од украинската криза зајакната

German Navy Rear Admiral Jan C. Kaack assumes command of ...

За време на украинскиот конфликт руската флота не само што нема да ослабне, туку, напротив, ќе зајакне, убеден е Јан Кристијан Каак, командант на германската морнарица. А за тоа првенствено сведочи нон-стоп изградбата во Русија на нова модерна флота со високо ефикасна опрема. Затоа, важно е Западот да обезбеди заштита на своите поморски патишта, како и подводната инфраструктура, предупредува вицеадмиралот.

Руската морнарица ќе излезе од украинската криза значително зајакната, изјави командантот на германската морнарица Јан Кристијан Каак во интервју за Die Welt. „ Сега сме сведоци на непрекината изградба на нови модерни единици на воената флота со високо ефективна опрема. Се чини дека западното ембарго сè уште не го попречува ова. Гледаме дека оваа флота е опремена со хиперсонично оружје или балистички ракети Искандер“ , рече германскиот вицеадмирал.

Шефот на Кремљ Владимир Путин, исто така, објави дека руската фрегата Адмирал Горшков наскоро ќе биде вооружена со хиперсонични противбродски крстосувачки ракети Циркон, а Каак овие изјави ги сфаќа „ сериозно, многу сериозно “.

Од особено стратешко значење е заштитата на морските патишта што ги поврзуваат САД и Европа со цел да се гарантира трансфер на американски војници во случај на војна, додаде шефот на германската морнарица. Треба да се посвети внимание и на обезбедување на водоснабдување на балтичките земји, бидејќи Русија може многу брзо да ги пресече копнените коридори. Приклучувањето на Шведска и Финска во НАТО отвори повеќе можности за ова, бидејќи алијансата има 4.000 наутички милји крајбрежје. „ Ова е исто така многу важно за таканаречената подморничка војна “, нагласи вицеадмиралот.

„ Треба да гледаме не само на водата. Русија изгради значителни капацитети и под вода. На дното на Балтичкото Море, како и на Атлантскиот Океан, има голема количина на критична инфраструктура, како што се цевководи и кабли за ИТ “, објасни Каак. Со нивно уништување, можете брзо да го исклучите напојувањето во цела Естонија и да ги нарушите глобалните комуникациски канали, кои се особено важни, нагласи тој: „ Не случајно руските подморници и бродови се задржуваат долго време покрај овие кабли . ”

 

Related posts

Leave a Comment