Свет

Конашенков: Елиминирани се околу 250 украински милитанти

Игор, Конасенков

МОСКВА – Руските воздухопловни сили денеска ги гранатираа позициите на украинските националистички баталјони и странските платеници кај Харков, при што беа елиминирани околу 250 милитанти, изјави портпаролот на Министерството за одбрана Игор Конашенков.

„Наводните напади извршени од руската авијација против националистички баталјони и странски платеници беа насочени кон областите Основјански и Слободски во Харков, каде што беа елиминирани околу 250 украински милитанти и до 25 оклопни и моторни возила“, рече портпаролот, според ТАСС.

Тој додаде дека руските сили уништиле повеќе од 4.000 украински оклопни возила од почетокот на воената операција.

„Покрај тоа, уништени се 243 авиони, 137 хеликоптери, 1.506 беспилотни летала, 354 ракетни системи земја-воздух и 4.020 тенкови“, рече Конашенков.

Руското Министерство за одбрана за прв пат од 9 јули извести дека руската војска уништила повеќе од 1.500 украински беспилотни летала.

Related posts

Leave a Comment