Свет

КОНАШЕНКОВ: Уништивме западна воена опрема наменета за Украина во регионот на Харков

Конашенков: Биолабораториите финансирани од САД во Украина експериментираат  со корона вирусот - Локално

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, јави за уништување на воена опрема на САД и другите западни земји во областа на железничката станица Богодухов во регионот на Харков.

„Во реонот на железничката станица Богодухов во регионот Харков, уништена е голема акумулација на воена опрема добиена од САД и европските земји“, рече Конашенков.

За само една ноќ руските авиони уништија 18 украински воени постројки.

Посебно беа погодени два командни пунктови во регионот на Харков, пет области на концентрација на персонал и воена опрема, три складишта за муниција и гориво во областа Одеса.

Претходно беше објавено дека руските вооружени сили уништиле уште едно украинско складиште за муниција, а погодиле и 31 област на концентрација на жива сила на Вооружените сили на Украина.

Related posts

Leave a Comment