Свет

Конгресменката Габард: Бајден е само параван, цензурата е иницирана од Обама (ВИДЕО)

Поранешната хавајска конгресменка и кандидат за претседател на САД, Тулси Габард сугерира дека поранешниот претседател Барак Обама стои зад напорите да се формира Комитетот за управување со дезинформации, што го спореди со познатото „Министерство за вистина“ на Џорџ Орвел, пишува Фокс њуз.

„Бајден е само фронтмен“, напиша Габард на Твитер во неделата. „Обама, 21 април: Цензорите на социјалните мрежи не одат доволно далеку“, така што владата треба да се вклучи за да ја заврши работата. Шест дена подоцна, Државната безбедност го отвори „Министерството за вистина“ (попознато како Комитет за управување со дезинформации).

Габард, демократка, го спомна говорот на Обама на Универзитетот Стенфорд минатата недела, каде што тој тврдеше дека технолошките компании тешко можат сами да ја ублажат содржината и повика на поголем надзор.

„Добрата вест е што скоро сите главни технолошки платформи сега препознаваат одредена одговорност за содржината на нивните платформи и инвестираат во голем тим на луѓе кои ќе ги надгледуваат“, рече Обама за време на говорот. „Со оглед на огромниот обем на содржина, оваа стратегија може да изгледа како детска игра.

 

Обама рече дека верува оти вработените во компанијата се „чесни“ во обидот да ја ублажат насилната содржина и говорот на омраза, но рече дека треба да се направи повеќе за да им се помогне на компаниите да ги ограничат таквите обелоденувања.

Но, иако модерирањето на содржината може да ја ограничи дистрибуцијата на очигледно опасна содржина, тоа не оди доволно далеку“, рече Обама.

Коментарот на Обама доаѓа откако администрацијата на Бајден го создаде Комитетот за управување со дезинформации, со кој ќе раководи Министерството за внатрешна безбедност, со цел да се бори против дезинформациите на Интернет.

„Целта е да се здружат ресурсите (DHS) за да се одговори на оваа закана“, рече секретарот за домашна безбедност Алехандро Мајоркас пред Поткомитетот на Комитетот за безбедност на Претставничкиот дом во средата.

Мајоркас додаде дека одборот во голема мера ќе биде фокусиран на ограничување на ширењето на дезинформации пред среднорочните избори во 2022 година, но критичарите изразија загриженост за импликациите на одборот за слободата на говорот.

„Федералната влада нема право да создаде Министерство за вистината“, рече сенаторот Том Котон, републиканец од Арканзас, минатата недела, користејќи го истиот прекар за одборот како Габард. „Комисијата за дезинформации на Министерството за внатрешна безбедност е неуставна и неамериканска, и јас ќе поднесам предлог-закон за да го покажам тоа“, вели тој.

Related posts

Leave a Comment