Свет

Коосновачот на Пинк Флојд, Роџер Вотерс го ​​обвини Зеленски за колежот во Украина

 

Ко-основачот на рок групата Пинк Флојд, Роџер Вотерс, во отворено писмо до сопругата на претседателот на Украина, Елена Зеленскаја, го повика Киев да го „запре колежот“ и го осуди снабдувањето со оружје на вооружените сили на Украина. Британецот апелот го објави на својот Фејсбук профил.

Според музичарот, „долевањето гориво на оган“ никогаш не придонело за решавање на конфликтот. САД, според Вотерс, се заинтересирани за продолжување на борбите, бидејќи се на доволно растојание од „огнот“. 

„Луѓето како тебе и јас навистина сакаат мир во Украина. Тие не сакаат да завршат да се борат до последниот украински живот, а можеби, во најлош случај, до последниот човечки живот “, сподели Британецот.

Вотерс ја потсети првата дама на Украина дека нејзиниот сопруг Володимир Зеленски ветил дека ќе ги спроведе договорите од Минск и ќе воспостави мир во Донбас пред изборите. Како резултат на тоа, истакна музичарот, претседателот значително го промени курсот и на власт дојдоа „силите на екстремниот национализам“. Како заклучок, ко-основачот на Пинк Флојд ја советуваше Зеленскаја да побара од нејзиниот сопруг да ги исполни паролите на кампањата и да стави крај на „смртоносниот колеж“.

 

 

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!