Свет

Кориере Дела Сера: Џонсон му понуди на Зеленски сојуз против Русија

Boris Johnson: First speech as PM in full - BBC News

Британскиот премиер Борис Џонсон му предложил на украинскиот претседател Володимир Зеленски да создаде сојуз против Русија, пишува весникот „Кориере дела сера“, повикувајќи се на извори.
„Моделот на Борис Џонсон вклучува создавање на европска заедница, предводена од ОК. Покрај Украина, Полска, Естонија, Латвија и Литванија, подоцна може да ја вклучи и Турција“, се вели во пораката .

Забележано е дека Џонсон му ја претставил оваа иницијатива на Зеленски на 9 април во Киев.

Исто така, се соопштува дека украинската страна сè уште не го изразила својот став за предлогот.

Претходно, Џонсон, како дел од телефонскиот разговор со украинскиот претседател Володимир Зеленски , зборуваше за испорака на противбродски ракети и беспилотни летала за Киев.

Потсекретарот за одбрана на Обединетото Кралство Џејмс Хипи рече дека Британија ќе може да испорача ракети Бримстоун на Украина .

Related posts

Leave a Comment