СпортТенис

Кралот на правото на избор за вакцинација Ѓоковиќ, го освои седмиот Вимблдон

Đoković, Foto: Reuters

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои третиот Грен слем тениски турнир во сезоната на Вимблдон, откако во финалето го совлада Австралиецот Ник Киргиос со 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (3).

 

Тоа е 21. Грен слем титула за Ѓоковиќ, а седма титула на Вимблдон. Подобар од него е само Рафаел Надал, кој има 22 победи на еден од четирите најголеми турнири, додека Швајцарецот Роџер Федерер има една победа повеќе на Вимблдон.

Ѓоковиќ кој годинава ја почна со забрана за учество на првиот календарски гренслем во Мелбурн поради одбивање да се вакцинира против ковид, ги освои срцата на сите ширум планетата кои се залагаат за право на избор. Тој деновиве повтори дека нема да се вакцинира и по цена да не освојува повеќе титули на тениските терени откако организаторите на гренслемот во САД донесоа мизерна одлука да можат да настапуваат само оние тенисери кои примиле вакцина против ковид.

Да додадеме дека ова е четврто последователно славје на Ѓоковиќ во Ол Ингланд Клубот, а последниот пораз го имаше во 2017 година во четвртфиналето од Чехот Томаш Бердих. После тоа, на третиот Грен слем турнир во сезоната освои 28 меча.

За Ѓоковиќ ова е 88. турнир што го освојува во кариерата, додека Австралиецот има освоено шест турнири. Последната ја освои во 2019 година во Вашингтон.

Прв до предност стигна Австралиецот, кој направи брејк при резултат 2-2, а потоа ја одбрани предноста. Во првиот сет Кирјиос имаше седум асови сервиси, 14 винери и само четири неизнудени грешки, од кои две ги направи во последниот гем од сетот.

Интересно, тоа беше трета средба во низа во која Ѓоковиќ стартуваше со 0-1. Во четврт-финалето дури загуби со 0-2 од Италијанецот Јаник Синер, а во полуфиналето со 0-1 од Британецот Камерон Нори, но двата меча ги сврте во своја корист. Исто како и судскиот процес против Киргиос.

Ѓоковиќ одигра многу подобро во вториот сет, најпрво направи брејк со водство од 2-1, а потоа имаше водство од 4-1. Во деветтиот гем Кирјиос можеше да го надополни загубениот гем, имаше 0-40, а потоа уште една брејк топка, но ги промаши сите четири. Ѓоковиќ го доби натпреварот и постави за 6-3 и 1-1 во сетови. Ова толку многу го изнервира Австралиецот што меѓу натпреварите викаше и се расправаше со којзнае кој.

На отворањето на третиот сет Ѓоковиќ имаше две топки за пресврт, но Австралиецот се извлече и поведе со 1-0. Клучната игра во третиот сет се случи при 4-4. Кирјиос имаше 40-0, но загуби пет поени во низа за одмор. Ѓоковиќ потоа го одбрани својот сервис и го доби сетот со 6-4. Австралиецот во негов стил „лудуваше“ во текот на целиот трет сет, поради што во еден момент доби и опомена.

Во четвртиот сет Кирјиос успеа да се смири и тоа веднаш се виде во неговата игра. Повторно одигра одлично, исто како и Ѓоковиќ, и двајцата тенисери ги одржаа сервисите без брејк топки и сетот отиде во тринаесеттиот гем.

Тај-брејкот започна со мини брејк на Ѓоковиќ и водство од 2-0. Австралиецот го врати загубениот поен, но потоа загуби два поени на свој сервис (1-4). Кога Ѓоковиќ поведе со 6-1, беше јасно дека нема враќање назад.

Австралиецот успеа да освои уште два бода, но тоа не беше доволно. Ѓоковиќ го доби тринаесеттиот натпревар со 7-3 за големо славје.

 

Related posts

Leave a Comment