Свет

Кремљ го коментираше распоредувањето на американската десантна дивизија во Романија

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги коментираше извештаите дека американската 101-та воздушнодесантна дивизија е стационирана во Романија.

Според прес-секретарот на претседателот на Руската Федерација, приближувањето на американските војници до руските граници зборува за поголема опасност за Русија.

„Во секој случај, ваквото распоредување војници во близина на нашите граници не води кон зголемена предвидливост и стабилност во нашиот регион“, нагласи Песков.

Претходно, Ал Мајадин изјави дека распоредувањето на 101-та воздушно-десантна дивизија на вооружените сили на САД „Врескачки орли“ во Романија е „знак“ дека Вашингтон започнува трета светска војна. 4.700 американски војници од дивизијата се стационирани во источноевропската земја под изговор дека учествуваат во „невидени воени вежби“.

Командантот на „Screaming Eagles“, според Ал Мајадин, најавил подготвеност на американската дивизија да ги премине границите на Украина во случај на „ескалација на конфликтот“.

Related posts

Leave a Comment