Свет

Кремљ чека на судскиот извештај за случајот на новинарот Голунов обвинет за нелегално производство, продажба и транспорт на дрога

На 6 јуни, Иван Голунов, новинар на веб-страницата за вести  Медуза, беше одведен во центарот на Москва и однесен во локалната полициска станица под обвинение за нелегално производство, продажба и транспорт на дрога

 

Рускиот претседател Владимир Путин е свесен за случајот на притворениот новинар Иван Голунов, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, додавајќи дека Кремљ чекаше судски извештај за случајот.

“Тој [претседателот] е свесен за овие случувања”, рече Песков.

“Истрагата за случајот е во тек, чекаме вести од форензичкиот тест кој треба да даде одговори на голем број прашања”, додаде портпаролот на претседателот.

Случај Голунов

На 6 јуни Иван Голунов, кој работи за веб-страницата за вести Медуза, беше префрлен во центарот на Москва и беше однесен во локалната полициска станица под обвинение за нелегално производство, продажба и транспорт на дрога. Според полицијата, Голунов со себе носел четири грама мефедрон, лек-синтетички стимуланс, додека пет грама кокаин биле пронајдени при претрес на неговиот изнајмен стан.

 

Окружниот суд Никулински во Москва го сместил новинарот во домашен притвор.

Адвокатот на Голунов, Дмитриј Џулаи, претходно изјави дека лековите можеле да му бидат подметнати на неговиот клиент. Генералниот директор на Медуза, Галина Тимченко, и главниот уредник Иван Колпаков, изјавија дека новинарските активности на Голунов можеби се вистинската причина за обвиненијата против него.

Пријателите и колегите на Голунов на Фејсбук објавија дека маршот за негово ослободување ќе се одржи на 12 јуни. Според организаторите, тоа ќе биде мирен настан, па нема потреба да се добива никаква дозвола од властите. Оние кои учествуваат на маршот ќе бараат новинарот да биде ослободен од домашен притвор и  кривичното дело против него да биде отфрлено. Организаторите се надеваат дека московските градски власти нема да се обидат да го спречат маршот.

Related posts

Leave a Comment