Свет

Кси Џинпинг ја обвини западната демократија за војните и светските превирања

SCMP: Кси Џинпинг ја обвинува демократијата во западен стил како причина за војните и светските превирања

Некои западни земји се обидуваат насилно да го промовираат концептот и системот на „демократија“ според нивното разбирање, како и да го користат слоганот за заштита на човековите права за да се мешаат во внатрешните работи на другите земји, изјави кинескиот лидер Кси Џинпинг. Според неговото мислење, токму промоцијата на западната демократија доведе до војни и хаос, принудувајќи огромен број луѓе ширум светот да ги напуштат своите домови, пишува South China Morning Post.

 

Термините како „ демократија “ и „ човекови права “ не треба да ги користи Западот за да ја омаловажува својата политика. Ова го изјави кинескиот лидер Си Џинпинг, имајќи ги предвид социјалните и политичките проблеми на Западот. Според неговото мислење, обидите за насилно промовирање на „ демократијата од западен стил “ предизвикаа многу воени конфликти, хаос и човечки страдања низ светот, предизвикувајќи појава на маса бегалци, пишува South China Morning Post.

Кси Џинпинг го кажа ова за време на говорот пред кинеските високи функционери на пролетната сесија на Политбирото, но целосниот текст од неговиот говор беше објавен дури оваа среда во кинеското списание Qiushi, се објаснува во написот. Тој исто така нагласи дека некои западни земји ги користат демократијата и човековите права како изговор за мешање во внатрешните работи на други држави, иако тие самите не се ослободија целосно од социјалните и политичките проблеми.

Истовремено, тој ја бранеше состојбата со човековите права во неговата земја и нагласи дека Кина не прифаќа никакви предавања од Запад. Пекинг продолжи да го брани сопствениот став во оваа област поради критиките на Западот за неговата политика во Ксинџијанг, Хонг Конг и Тибет, забележува написот.

Кинескиот лидер не именуваше конкретни земји. Сепак, Пекинг постојано ги обвинуваше САД во последните месеци за политиката на Белата куќа која предизвика многу конфликти, од Авганистан до Украина. Во овој контекст редовно се споменуваат и граѓанската војна во Сирија и безбедносните прашања во Ирак, се вели во написот.

Според Кси Џинпинг, во последниве години, некои западни земји се соочиле со сериозна „ политичка пристрасност “ и факти за „ злоупотреба на довербата “ на гласачите од страна на властите, што доведува до социјални проблеми и немири.„Политичката поларизација е засилена, јазот меѓу богатите и сиромашните расте, етничкиот антагонизам расте. Расизмот, популизмот и ксенофобијата триумфираа, а прашањата за човековите права стануваат сè поактуелни “, рече тој.

Тој, исто така, повика на поактивно учество во работите на ОН за човекови права и зајакнување на влијанието на Кина врз различни мултилатерални институции во оваа област. Пекинг сè повеќе презема офанзива овде, здружувајќи ги силите со другите земји на тековната седница на ОН за човекови права за да се спротивстави на мешањето во внатрешните работи на Кина под овој изговор, се вели во написот.

Конкретно, Куба, во име на 69 земји, на оваа седница рече дека ситуацијата во Ксинџијанг, Хонг Конг и Тибет е „ внатрешна работа “ на Кина, пишува South China Morning Post. Оваа заедничка изјава беше дадена како одговор на говорот во име на Холандија, САД и 45 други земји, главно Западњаци, кои претходно ја изразија својата „сериозна загриженост“во врска со состојбата со човековите права во Ксинџијанг.

Кинеската делегација беше исклучена од Самитот за демократија во Белата куќа минатата година, потсетува South China Morning Post. Сепак, неколку дена пред овој настан, Пекинг беше домаќин на свој Меѓународен форум за демократија, виртуелен настан на кој главно присуствуваа претставници на земјите во развој.

Покрај тоа, во февруари оваа година, Пекинг објави извештај со наслов „Повреда на човековите права во Соединетите држави во 2021 година“, во кој се нагласува дека различните „политички манипулации“од американските власти доведе до нагло зголемување на смртните случаи од КОВИД-19, бројот на смртни случаи од престрелки во земјата исто така достигна рекордно ниво.

Во исто време, „унилатералните акции на САД создадоа нови хуманитарни кризи ширум светот “, се тврди во кинескиот извештај. Таа, исто така, ја осудува западната  „лажна демократија која ги гази политичките права на луѓето“, според South China Morning Post

 

Related posts

Leave a Comment