Регион

Курти: Границата со Албанија е наметната, не е наша граница

BBC World Service - HARDtalk, Prime Minister Albin Kurti: Is he a source of  instability in the Balkans?

ПРИШТИНА – Премиерот на привремените институции на Приштина Албин Курти изјави дека границата меѓу Србија и Албанија е наметната од Србија и Југославија, дека тоа не е граница на албанскиот народ и дека кога Белград ја напаѓа Приштина, тие реагираат како „албански народ “.

„Тоа е граница која не е наша. „И кога Србија го напаѓа Косово, ние не реагираме само како Косово, ние реагираме како албански народ, затоа што Србија има многу близок сојузник во Москва и е поголема од нас, затоа реагираме на начин што нè доближува до успешна одбрана“, изјави Курти за грчки Катимерини пренесува Косова Онлајн.

Истовремено, тој забележува дека референдумот за обединување на Косово со Албанија не е дозволен според Уставот и дека е тешко тоа да се смени.

„Сакаме блиска соработка со Албанија, но не на штета на малцинствата. Албанија и Косово се две различни држави, но не и две различни нации. Проблемот е кога Белград скока и сака да ја поткопа нашата државност и нашите институции. „Тогаш е природно да сакаме да бидеме посилни, бидејќи Србија е многу посилна од нас“, рече Курти.

Курти рече дека сака договор со Белград, но исто така повтори дека договорот мора да има взаемно признавање како централен дел.

„Американскиот претседател Бајден и американскиот државен секретар Блинкен се многу јасни. Надлежните во Брисел, ако ги сретнете повеќе од пет минути, велат дека не постои начин да се заобиколи независноста. Признавањето на нашата независност ќе биде добро за Србија, бидејќи следната генерација ќе порасне без овој хегемоничен сон за враќање на Косово во Србија“, изјави премиерот во Приштина, пренесува Танјуг.

Related posts

Leave a Comment