Регион

Курти побара Бондстил да биде постојана американска воена база

За време на неговиот престој во САД, Албин Курти побарал Бондстил, воениот камп на американските членови на КФОР, да стане постојана американска воена база на Косово.

 

Косовскиот Премиерот изјави дека за време на посетата на САД имал повеќе средби со официјални претставници на кои била изразена посветеноста на САД за безбедноста на Косово.

Курти рече и дека е неопходно да се „демилитаризира копнениот појас“ долж административната линија, тврдејќи дека Србија формирала вкупно 48 „офанзивни оперативни бази“, пренесува Косово онлајн.

Related posts

Leave a Comment