Свет

Курц објави контра-предлог на планот на Меркел за реконструкција на ЕУ

ВИЕНА – Австрискиот канцелар Себастијан Курц најави дека ќе претстави поинаков предлог за обновување на економијата на ЕУ од оној договорен меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон.

Во изјавата за весникот „Оберестерајхисхе Нахрихтен“, Курц рече дека Австрија сака да покаже солидарност со земјите кои биле особено погодени од кризата, но дека тој верува дека заемите се вистинскиот начин, а не грантовите.

„Во наредните денови ќе претставиме предлог со наши идеи. Верувам дека е можно да се стимулира европската економија и, покрај тоа, да се избегне консолидирање на долговите“, потенцира тој.

Курц посочува дека Австрија, како и многу други членки на ЕУ, е изненадена од предлогот на Меркел и Макрон.

„Секако, легитимно е двете држави, покрај големите, да предложат нешто. Но, одлуката ја донесуваат сите членки на ЕУ“, рече тој.

Според него, Австрија е во контакт со Холандија, Данска и Шведска, односно група на економски силни и економски земји, кои се спротивставија на предлогот на Европската комисија за нов буџет.

Планот на канцеларката Меркел и претседателот Макрон предвидува фонд на ЕУ за закрепнување на економијата вреден повеќе од 500 милијарди евра, од кои земјите погодени од кризата особено би „придонеле“ затоа што би добиле грантови.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!