Свет

Лавров го критикуваше изборот на новата британска премиерка Лиз Трус

Лавров го критикуваше изборот на новата британска премиерка Лиз Трус

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во вторникот ја критикуваше новата британска премиерка Лиз Трас за нејзината неподготвеност за компромиси и ја исмејуваше што не знае дали францускиот претседател Емануел Макрон е пријател или непријател.

Говорејќи на прес-конференција во Москва, Лавров рече дека пристапот на Трас нема да и помогне на Британија на меѓународната сцена.

Лавров рече дека Трас се обидела „да ги брани британските интереси, не земајќи ги предвид позициите на другите на кој било начин без никаков обид да се постигне компромис”.

– Не мислам дека тоа ќе и помогне на Британија да ја задржи или зајакне својата позиција во меѓународната арена, која очигледно беше потресена откако таа ја напушти Европската унија“, рече тој.

Лавров, исто така, се потсмеваше на новиот британски лидер за неодамнешните тензии со францускиот претседател Емануел Макрон, клучниот сојузник на Велика Британија во НАТО.

За време на предизборниот митинг минатиот месец, Трас рече дека „ жирито е распуштено“ на прашањето дали Макрон е пријател или непријател.

– За Лиз Трас, би било повисок приоритет да се справи со нејзините најблиски соседи, вклучително и конечната одлука за тоа дали претседателот Макрон е нејзин пријател или непријател. Тоа прашање се уште виси во воздух – рече Лавров.

Руските политичари и медиуми реагираа со презир на победата на Трас во натпреварот за наследник на Борис Џонсон, критикувајќи го, според нив, нејзиниот антируски став.

Лавров рече дека во последните години Британија се обидела да го „компензира“ Брегзит со преземање „драстични мерки на светската сцена“ и дејствувајќи „агресивно во однос на ситуацијата во Украина“.

Велика Британија е еден од најгласните поддржувачи на Киев и на украинскиот претседател Володимир Зеленски од руската инвазија на крајот на февруари.

Трас рече дека нема да ја прекине поддршката на Лондон за Украина, која вклучува значителна воена и финансиска помош, пренесува Ројтерс.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!