Свет

Лавров: Европа се „ослободи“ од влијанието на Русија, па сега енергентите им се трипати поскапи

МОСКВА – Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека Европската унија може да им се заблагодари на САД што ги ослободиле од зависноста од руските енергетски ресурси, поради што трошоците за енергенси се трипати зголемени.

Како што јави ТАСС, Лавров, на отворањето на основачкиот конгрес на Меѓународното русофилско движење, потсети на неодамнешните изјави на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која и се заблагодари на администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден за помошта на ЕУ за „Ослободете се од зависноста од руските фосилни горива“.

Тој оцени дека оваа „слобода“ треба да се гледа низ призмата на трошоците за енергенси кои се зголемуваат за повеќе од три пати. „Во меѓувреме, оние од ЕУ се обидуваат целата вина за ситуацијата со која се соочуваат да ја префрлат на Москва“, рече Лавров.

Министерот за надворешни работи на Русија истакна дека една од целите на хибридната војна на Западот е демонизирање на Русија во очите на светската заедница. „Ова се случува на енергетските пазари, кога Русија е обвинета за неволјите што го снашле пред се европското општество, бидејќи енергетските производи, вклучително и гасот, поскапеле тројно“, рече Лавров.

Related posts

Leave a Comment