Свет

Лавров: Западот и објави „тотална хибридна војна“ на Русија

Лавров апелира: Русија не сака војна со Украина - Таратур

МОСКВА – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека Западот и објавил „тотална хибридна војна“ на Русија и дека е тешко да се предвиди колку долго ќе трае.

„Целиот западен свет ни објави тотална хибридна војна и тешко е да се предвиди колку ќе трае сето ова, но јасно е дека последиците ќе ги почувствуваат сите без исклучок“, рече Лавров, пренесува Ројтерс.

На 80-тиот ден од почетокот на конфликтот во Украина, Лавров укажа на санкциите воведени кон Москва и посочи дека напорите на Западот да ја изолира Русија се осудени на неуспех, посочувајќи дека „важните односи на Русија со Кина, Индија, Алжир и Земјите од Заливот се важни“.

„Направивме сè за да избегнеме директен конфликт, но сега, кога е фрлена ракавицата, ние, се разбира, ќе го прифатиме предизвикот“, рече Лавров, додавајќи дека санкциите не се нови за Русија, бидејќи тие биле „речиси секогаш таму. , на овој или оној начин.“ форма“.

Related posts

Leave a Comment