Свет

ЛАВРОВ: „Зеленски има еврејска крв; верувам дека и Хитлер имал“

Volodymyr Zelenskyy visited the Wailing Wall and joined the prayer for  peace in Ukraine — Official website of the President of Ukraine

Москва – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за италијанска телевизија го прозва украинскиот претседател Володимир Зеленски, велејќи дека „фактот дека тој е Евреин не ги негира нацистичките елементи во неговата земја“.

„Верувам дека и Адолф Хитлер имал еврејска крв во себе“, додаде Лавров.

„Зеленски може да се залага за мир ако престане да дава наредби на своите нацистички сили кои се граничат со криминал“, додаде рускиот министер за надворешни работи.

Related posts

Leave a Comment