Свет

Лавров: Киев е подготвен да употреби сила во Придњестровје – Русија ќе заштити 250.000 Руси

Украинското раководство ги поддржува деструктивните аспирации на Молдавија во однос на непризнаеното Придњестровје, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за руските медиуми. Русија е одговорна за 250.000 руски граѓани кои живеат таму.

„Украинското раководство, кое го наруши статусот на посредник во форматот „5+2“ и отворено застана на страната на Кишињев, ја игра својата крајно негативна и субверзивна улога“, изјави министерот за надворешни работи на Русија.

„Киев на секој начин ги поддржува неговите воени и деструктивни аспирации кон Придњестровје. Копа одбранбени и фортификациски објекти меѓу Украина и Придњестровје и ја покажува својата подготвеност да се меша во овој процес на сите начини, вклучително и употребата на сила“, додаде тој, посочувајќи дека Русија е одговорна за безбедноста на 250.000 руски граѓани во Придњестровје.

„Секако дека сме одговорни за нив. Пред се, тука е нашиот мировен контингент и група војници кои го чуваат огромниот магацин за муниција во Колбасна“, нагласи тој.

Лавров потсети дека мандатот еднаш бил договорен со сите страни и дека тој целосно ја задржал својата важност, што ќе ја води руската страна.

Откако украинската страна ги објави плановите на Москва за соборување на молдавската влада, молдавската претседателка Маја Санду во февруари ја обвини Русија дека подготвува државен удар против земјата. Истиот месец, Министерството за одбрана на Русија го обвини Киев дека планира вооружена провокација со цел да го нападне Придњестровје.

Во март, Министерството за државна безбедност на републиката објави дека е спречен обид за убиство на претседателот Вадим Красноселски во непризнатата Придњестровска Молдавска Република, а осомничените се приведени, пренесува Спутник.

Related posts

Leave a Comment