Свет

ЛАВРОВ: НЕМА ДА ИМА МИЛОСТ ЗА ОРГАНИЗАТОРИТЕ, НАРАЧУВАЧИТЕ И ИЗВРШИТЕЛИТЕ НА УБИСТВОТО НА ДАРЈА ДУГИНА!

НЕМА ДА ИМА МИЛОСТ ЗА ОРГАНИЗАТОРИТЕ, НАРАЧУВАЧИТЕ И ИЗВРШИТЕЛИТЕ НА УБИСТВОТО НА ДАРЈЕ ДУГИНА! Сергеј Лавров за варварскиот чин што ја потресе Русија!

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров убиството на руската новинарка Дарија Дугина го нарече варварско злосторство

– Не можам да проценам што беше тоа – чин на заплашување или пресметка. Сметам дека тоа (убиство) е варварско злосторство за кое нема прошка – рече Лавров на прес-конференција со неговиот сириски колега, Фајсал Микдад.

Тој изрази надеж дека истрагата брзо ќе заврши.

Рускиот министер истакна дека по завршувањето на истрагата не треба да се има милост за организаторите, комисиите и спроведувачите на убиството на Дарја Дугина .Во саботата вечерта се запали автомобилот со кој управуваше руската новинарка и политиколог Дарија Дугина. Таа починала на лице место. Според неофицијалната верзија, автомобилот бил активиран од експлозивна направа поставена на него.

Федералната служба за безбедност на Русија соопшти дека зад убиството на руската новинарка Дарја Дугина стојат украински специјални служби, а сторител е украинската државјанка Наталија Вовк, која со ќерката пристигнала во Русија на 23 јули.

Related posts

Leave a Comment