Свет

Лавров: САД поттикнуваат воена хистерија на границите на Русија

МОСКВА – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги обвини САД дека ја опколуваат Русија со воени бази од сите страни и поттикнуваат воена хистерија.

 

„Фактот дека САД не опкружија со своите воени бази од сите страни е веќе факт што веројатно секој студент го знае“, рече Лавров, обраќајќи им се на учесниците во научно-образовната програма „Дијалог за иднината“, пренесува РИА Новости. Тој посочи дека, иако е општо познато, воената хистерија постојано се шири во близина на границите на Русија.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!