Свет

Лавров: Ситуацијата на полето на глобалната стратешка стабилност е алармантна

Russia's Foreign Minister Slams 'Aggressive' US Policies | Voice of America  - English

МОСКВА – Глобалната стратешка стабилност е загрижувачка, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на конференцијата во Москва за меѓународната безбедност.

„Ситуацијата во областа на стратешката стабилност е многу алармантна. Вашингтон му нанесе сериозен удар на целиот систем за контрола на ракетите и нуклеарното оружје со едностраното повлекување од Договорот за нуклеарни ракети со среден дострел (INF), што го потпиша со Советскиот Сојуз во 1987 година “, рече Лавров., пренесе ТАСС.

Лавров потсети дека и рускиот претседател Владимир Путин им предложи на западните сили да се договорат за одредени прашања, но Западот ја игнорираше оваа иницијатива.

„Во светло на ова, Русија е изненадена од нејасниот одговор на членките на НАТО по предлогот на претседателот Владимир Путин да спречи распоредување ракетни ракети со среден дострел во Европа, како нуклеарни така и ненуклеарни“, додаде Лавров.

Договорот за ИНФ забранува Москва и Вашингтон да имаат копнени балистички ракети и крстосувачки ракети со дострел од 500 до 5500 километри.

Соединетите држави го суспендираа договорот во февруари 2019 година, со образложение за наводно руско кршење на правилата.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!