Свет

Лавров: Украинските неонацисти земаат наркотици кои го лишуваат чувството на страв

Лавров: Украинските неонацисти земаат лекови кои го лишуваат чувството на страв

Украинските неонацисти земаат дроги што ги лишуваат од чувството за страв. Ова го изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

„Отпорот на неонацистите, кои со текот на годините се воспитуваа во Киев со помош на западни инструктори, е навистина жесток. Многумина од нив користат секакви наркотични дроги што целосно им ја лишуваат можноста да искусат страв и така натаму“, рече Лавров во интервју за ТАСС.

Претходно министерот за информации на Чеченската република Ахмед Дудаев изјави за РТ дека на ослободените територии чеченските специјалци пронаоѓаат дрога што ја користат украинските националисти.Според него, на овој начин украинските милитанти го отапуваат чувството на страв.

Тој додаде дека тоа ги убива сите емоции и „не чувствуваат сожалување и се без совест“.

„Затоа тие можат дрско и грозно да пукаат во грбот на децата, цивилите. Затоа, тие можат некаде да ги затворат цивилите во подруми, под бомби“, рече министерот.

Related posts

Leave a Comment