Свет

Лавров: Целите на Русија во Украина се сменија, повеќе не се ограничени само на Донбас

МОСКВА – Задачите на руската специјална воена операција во Украина се сменија и повеќе не се работи само за Луганската и Доњецката народна република. Една од причините за тоа е испораката на американските повеќецевни ракетни фрлачи Химарс до Киев, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров.

„Кога станува збор за специјалната воена операција и нејзините географски координати, претседателот на Русија многу јасно кажа, како што и го цитиравте – денацификација, демилитаризација во таа смисла да нема никакви закани за нашата безбедност, воени закани од територијата на Украина. Таа задача останува…

Кога имаше состанок на преговарачите во Истанбул, таму имаше една географија и нашата подготвеност да го прифатиме украинскиот предлог се базираше на таа географија, на географијата од крајот на март 2022 година“, рече Лавров во интервју за Спутник и РТ.

„Сега е друга географија. Веќе не се само ДНР и ЛНР, туку и Херсонската област, Запорожјската област и низа други територии, а тој процес продолжува, а продолжува постојано и упорно“, рече рускиот министер.

„Не можеме да дозволиме тој дел од Украина, кој ќе биде контролиран од Зеленски или некој што ќе го замени, да има оружје што ќе претставува директна закана за нашата територија и за територијата на оние републики кои прогласија независност, оние кои сакаат да ја одредат својата иднина независно“, рече тој.е Лавров.

Тој повтори дека специјалната операција е неизбежна.

Лавров истакна и дека, според него, специјалната операција е неизбежна и дека долги години останува неодговорено прашањето за населението на Донбас, како и до кога ќе трае киевското исмејување со здравиот разум.

„Што се однесува до чувствата што дојдоа, она што го почувствував кога се беше објавено беше – неизбежност. Не радост“, истакна тој.

„Бидејќи долги години не можевме да одговориме на прашањата не само на жителите на Донбас, туку и на многу наши граѓани, колку долго може да се дозволи да се исмеваат здравиот разум, народот, резолуцијата на Советот за безбедност и сето она што беше поврзан со тоа и тоа беше дрско саботирано, објасни Лавров.

Related posts

Leave a Comment