Свет

Ле Пен најави пресврт: „Ако победам, Франција ќе го напушти НАТО“

Trump expresses support for French candidate Le Pen- POLITICO

Кандидатката за претседател на Франција, Марин Ле Пен изјави дека во случај да победи на претстојните избори ќе донесе одлука Франција да го напушти НАТО.

„Мораме слободно да ги застапуваме сопствените интереси, да излеземе од логиката на воените блокови. Затоа ќе се повлечеме од НАТО за да не бидеме повеќе вовлечени во туѓи конфликти“, рече таа во обраќањето до нејзините поддржувачи.

Таа рече дека во случај на победа на изборите ќе предложи постојната Европска унија да се замени со Европската алијанса на народите.

„Во свет кој постојано планира нови студени војни, Франција треба да биде поставена така што сите ќе го слушнат нејзиниот силен и независен глас, меѓу другото, преку нејзиното дипломатско седиште во Советот за безбедност. Ќе ја реформираме ЕУ, ќе ја замениме со европска Алијанса на народите“, додаде таа.

На собирот беа прикажани и видеа од говори на политичари од други земји, меѓу кои Австрија, Холандија, Италија и Португалија, кои ја поддржуваат кандидатурата на Ле Пен.

Медиумите потсетуваат дека нејзината кандидатура ја поддржа и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!