Свет

Ле Пен се спротивстави на ембаргото за испорака на нафта и гас од Русија

Marine Le Pen hopes for another face-off against Emmanuel Macron | The  Economist

Кандидатот за претседател на Франција од „Националната асоцијација“ Марин Ле Пен се изјасни против воведувањето ембарго за увоз на руска енергија.

„Единствената санкција на ЕУ со која не се согласувам е ембаргото за испораките на гас и нафта од Русија. Оваа мерка нема да влијае на Русија, туку ќе му наштети на францускиот народ“, рече таа за време на телевизиската дебата со актуелниот француски претседател Емануел Макрон.

Ле Пен рече и дека воведувањето забрана за увоз на руски енергетски носачи ќе значи „харикири за Европа“.

Европската унија на 8 април го усвои петтиот пакет антируски санкции во врска со специјалната операција на руските вооружени сили во Украина.

Во согласност со него, од август 2022 година, ЕУ воведува забрана за увоз на јаглен и други цврсти фосилни горива од Русија.

За возврат, генералниот секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо претходно истакна дека е речиси невозможно да се замени извозот на нафта од Русија во Европската унија .

Related posts

Leave a Comment