Свет

Либиски официјален претставник ја обвини Турција за пренесување терористи во Либија

 

 

Либиски официјален претставник во  во саботата изјави дека Турција ги пренесува странските терористи во Либија за да се борат против Либиската национална армија (ЛНА) со седиште во Бенгази.

Говорејќи за медиумите, либискиот парламентарец Али Ал-Саеед Ал-Каиди рече дека Турција веќе подолго време испраќа терористи во Либија, истакнувајќи дека овие милитанти  ја напаѓаат Либиската национална армија.

“Трансферот на терористите не е нов. Ова е долга приказна. Многу терористи доаѓаат од Турција преку Триполи и Мисрата за да се борат против либиската национална армија во Триполи и да го попречат нејзиното напредување во центарот на либискиот главен град Триполи “, изјави Ал-Каиди за медиумите.

Либискиот член на Претставничкиот дом рече дека “овие групи се сега во борба против Либиската национална армија под заштита на цивилната држава”, нагласувајќи дека “во саботата еден туниски терорист беше уапсен во Вади Ал-Рабеа, на југ од главниот град Триполи “.

Како одговор на прашањето  за можноста за прекин на огнот во Триполи и за враќање на мировните преговори меѓу либиските партии, Ал-Каиди рече: “прашањето е на преговарачка маса; ова е политичко и армијата е целосно свесна дека нема дијалог во услови на присуство на вооружени терористички групи “.

Тензиите меѓу Турција и Либија неодамна се зголемија откако силите на либиската национална армија, предводени од полицискиот маршал Калифа Хафтар се заканија дека ќе ги нападнат турските бродови и авиони во Либија.

Related posts

Leave a Comment