Регион

Лидерите на ЕУ: Србија треба да се подготви за „тешки одлуки“

Емануел Макрон и Олаф Шолц сакаат Белград да тргне кон компромис со Косово

Француските и германските лидери испратија заедничко писмо до српскиот претседател Александар Вучиќ во неделата, барајќи од него да се подготви за „тешки одлуки“ во дијалогот меѓу Белград и отцепената покраина Косово.

Во нивната преписка, објавена од прес-службата на Вучиќ, францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц рекоа дека нормализацијата на врските меѓу Косово и Србија е најважна за европската и балканската стабилност.

„Ние… ве повикуваме да покажете максимална решителност и подготвеност да донесете тешки одлуки кои ќе го промовираат дијалогот меѓу Косово и Србија под покровителство на ЕУ“ , напишаа тие, додавајќи дека неодамнешниот судир меѓу Белград и Приштина околу личните документи и регистарските таблички покажа потреба од конструктивни чекори.

Макрон и Шолц, исто така, посочија дека ги испратиле своите советници Емануел Боне и Јенс Плотнер да му помогнат на Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, во неговите дипломатски напори.

Двајцата лидери на ЕУ го поднесоа писмото откако шефот за надворешна политика на ЕУ, Јосеп Борел, минатата недела објави дека Србија и Косово постигнале „договор за слобода на движење“. Белград, особено, се согласи да ги укине документите за влез и излез за имателите на косовски лични карти, а Косово се согласи да не го воведува истото за сопствениците на српски лични карти, рече тогаш Борел.

Сепак, тензиите меѓу Косово и Србија сè уште се високи. Додека двете страни успеаја да постигнат делумен компромис, косовската влада инсистира српските регистарски таблички и лични карти да се заменат со оние издадени од Приштина.

Наспроти ова, српската армија во средата ги започна вежбите во близина на административната граница со Косово. Нивниот тајминг се совпадна со претходниот рок за промена на регистарските таблички, кој, сепак, подоцна беше одложен на 31 октомври.

Косово еднострано прогласи независност во 2008 година, и беше признато од САД и нивните сојузници – но не од околу половина свет, вклучувајќи ги Белград, Русија, Кина и неколку земји-членки на ЕУ. Вучиќ во моментов води политика на воена неутралност и не воведува санкции кон Русија, додека се обидува да се приклучи на ЕУ.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!