Свет

Лидерите на ОАЕ и Саудиска Арабија одбија да разговараат со Бајден

Не се одвива сè така глатко како што очекуваше Вашингтон кога станува збор за изолација на Русија, антируски санкции итн. Имено, јасно е дека нејзините сојузници во Европа, но и во Азија (Јапонија, Јужна Кореја, Тајван и Сингапур) се за американската антируска политика – што беше однапред очекувано, но остатокот од светот не е претерано склон кон тоа.

Кина, Индија и Пакистан одбиваат да застанат на страната на антируските санкции, а ова денеска го соопшти најголемата муслиманска земја во светот Индонезија. Клучните земји од Латинска Америка, вклучувајќи го и големиот сосед на Америка, Мексико, исто така одбиваат да го сторат тоа. Дополнително, првите „пукнатини“ на силен антируски сојуз може да се забележат и на самиот Запад, ако ја вклучиме Турција во смисла дека е членка на НАТО, која не сака да воведува антируски санкции – туку и одлуката на ЕУ, да, за разлика од САД. не воведува ембарго за увоз на руска енергија.

Се разбира, ЕУ тоа го прави исклучиво поради големата енергетска зависност од Русија, а не поради некои ненадејни симпатии кон Путин – што не може да се каже во принцип.

Дека ситуацијата во САД во оваа смисла е доста сложена најдобро говори следната вест објавена синоќа во влијателниот американски медиум The Wall Street Journal (WSJ).

Лидерите на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати одбија телефонски разговори со американскиот претседател Џо Бајден, според The ​​Wall Street Journal .

Белата куќа неуспешно се обиде да преговара за разговори меѓу претседателот Бајден и лидерите на Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, додека САД работат на изградба на меѓународна поддршка за Украина и запирање на растот на цената на нафтата, изјавија американски официјални претставници на Блискиот Исток.

Според луѓе запознаени со публикацијата, Белата куќа се обидела да организира одвоени телефонски разговори меѓу претседателот Бајден и саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и емиратскиот шеик Мохамед бин Зајед. Сепак, двајцата лидери одбија да разговараат со американскиот претседател.

Во меѓувреме, според истите медиуми, минатата недела биле одржани телефонски разговори меѓу саудискиот принц и шеикот од Емиратите со рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Односите на САД со двете земји од Персискиот Залив остануваат затегнати поради недостигот на поддршка од администрацијата на Бајден за војната во Јемен, како и поради продолжувањето на преговорите за нуклеарниот договор со Иран, изјавија извори за WSJ.

Саудиска Арабија, исто така, се залага за американски казнен имунитет за принцот Мохамед, обвинет за убиството на саудискиот дисидент и новинар Џамал ​​Кашоги во 2018 година.

Дополнително, WSJ наведува дека Саудиска Арабија и ОАЕ најавиле дека нема да произведуваат повеќе нафта од договореното помеѓу ОПЕК и Русија.

Related posts

Leave a Comment

error: Content is protected !!