Свет

Лидерот на ИСИС, Багдади, се крие во Либија

 

 

Водачот на озлогласената исламска држава (ИСИС / ИСИЛ / ЕС / Даеш), Абу Бакр Ал Багдади, наводно, се крие во Либија, изјави поранешниот ирачки министер Барак Џабер Ал-Зубеиди за веб-страницата на – Багдад пост недела.

Ирачкиот политичар рече дека Исламската држава го префрли своето дејство во Северна Африка, каде што се надеваат дека ќе создадат нов калифат во земји како Либија, Египет и Тунис.

Се шпекулира дека Багдади се крие во неколку региони , вклучувајќи ги и Сирија, Бадија ас-Шам, ирачкиот округ Рутбах и од неодамна централна Либија.

Некои извори тврдат дека терористичкиот лидер всушност е мртов; сепак, ИСИС никогаш не ги потврди овие извештаи.

Веб-страницата за вести на арапски јазик, ал-Маалумех, цитираше извор на разузнавачки информации во командниот центар Хашд ал-Шаби (Популарна единица за мобилизација) во провинцијата Ал-Анбар, според кој, според најновите информации, Ал-Багдади се крие во тунел во регионот Ал-Хусејнијат во северните делови на округот Рутбах во западниот дел на Ал-Анбар.

Тој додаде дека безбедносните сили размислуваат за операции за да ја преземат контролата врз тунелот и рече дека со оглед на тешките распоредувања на безбедносните сили во регионот Рутба во близина на границата со Сирија и затворањето на сите патишта, Багдади и милитантите под негова команда не можат да избегаат.

Related posts